سواد رسانه

قلدری اینترنتی

قلدری اینترنتی

در جامعه همیشه افرادی هستند که به حق خودشان قانع نیستند و بیشتر دوست دارند از حقوق دیگران به نفع خودشان استفاده کنند. این آدم ها که تعدادشان کم هم نیست از هر روشی استفاده می کنند تا حرف خودشان را به کرسی بنشانند، در واقع می توان این کار را به زورگویی تشبیه کرد. این افراد دوست دارند حرف حرف آنها باشد

اعتیاد رایانه ای

اعتیاد رایانه ای

بر اساس تحقيقات انجام شده از سوي انجمن روانپزشكي امريكا، هفت ملاك براي تشخيص اعتياد به اينترنت وجود دارد كه اگر هر كدام از اينها در مدت دو ماه در شخص بروز كند، شخص معتاد محسوب مي‌شود. اين ملاك‌ها عبارتند از تحمل، علائم ترك، زمان استفاده از اينترنت بيش از آنچه فرد قصدش را داشته طول بكشد، تمايل مداوم براي كنترل رفتار، صرف وقت بسيار براي امور مرتبط با اينترنت، كاهش فعاليت‌هاي اجتماعي، شغلي و تفريحي و تداوم استفاده با وجود آگاهي از آثار منفي.

کسب و کار در فضای مجازی، خدمات و ارتباطات آنلاین

کسب و کار در فضای مجازی، خدمات و ارتباطات آنلاین

در این مقاله به ظرفیتهایی که ساختار فضای مجازی در زمینه کسب و کار و تولید و درآمد ایجاد می‌کند، فرآیند شکل‌گیری و رشد مدل های جدید کارآفرینی مانند استارت‌آپ‌ها و ... فرآیندهای تبلیغات و درآمدزایی اشاره می گردد.

چقدر پیام اشکال را می‌دانید؟

چقدر پیام اشکال را می‌دانید؟

انسان‌ در گذر زمان، دائما با اشکال و تصاويري رو به رو بوده که در آنها رمز و رازي نهفته بوده است. این تصاویر به‌تدریج به نمادی از یک تفکر، آیین، قومیت، حس و ... تبدیل شده و مفاهيمي را در همین ارتباط با خود منتقل مي‌کنند. نماد يکي از کهن‌ترين ابزارهاي بيان ایده‌های انسان محسوب شده و به‌خوبی بر مخاطب خود تأثير مي‌گذارد. نمادها همچون يک شمشير دو لبه هستند. اگر آدمی را دچار توهمات و خرافات و مطالب باطل سازند، سد راه تکامل او می‌شوند، اما چنانچه برای مقاصد مثبت استفاده شوند و با بیان علمی و منطقی همراه باشند، می‌توان با استمداد از نمادشناسی به اهداف خوبی دست یافت. نمادهای خرافه، باطل و یا شیطانی می‌توانند عامل مهمی در تخریب باورهای مردم داشته باشند.

تجربيات جهاني به منظور  ايمن سازي فضای تولید و تبادل اطلاعات

تجربيات جهاني به منظور ايمن سازي فضای تولید و تبادل اطلاعات

بیان راهکارهایی که در کشورهای مختلف برای ایمن سازی استفاده از اینترنت برای سنین مختلف بکار گرفته اند. در خیلی از مواقع به دلیل تبلیغات نادرست، افراد تصور میکنند که فیلترینگ و ... فقط در ایران اعمال می شود، در صورتیکه اغلب کشورها برای صیانت از مردم خود راهکارهایی دارند

گزینه‌ها روی میز

گزینه‌ها روی میز

اینترنت و شبکه های اجتماعی همه چیز را در اختیار انسان می گذارد. خوب ها و بدها، زشت ها و زیبایی ها و... همه و همه در دسترس است، چه چیزی باعث می شود که سراغ مطلوب ها رفت نه نامطلوب ها

سبک زندگی دینی در عصر فناوری

سبک زندگی دینی در عصر فناوری

با توسعه فضای مجازی، لاجرم بخشی از زندگی افراد درگیر با فضای مجازی است و عدم اشراف به سبک زندگی در فضای مجازی ممکن است سبب چالشها یا بحرانهایی برای فرد یا جامعه شود. در این کتاب به سبک زندگی در فضای مجازی در چارچوب نگاه دینی و اخلاقی پرداخته می شود

وب گردی یا ولگردی!

وب گردی یا ولگردی!

چرخیدن‌های مدام در اینترنت و شبکه های اجتماعی و... بدون هدف و فقط وقت تلف کردن. این یک مشکل همه گیر جوانان امروزی شده است. استفاده بهینه و هدفمند از تکنولوژیها و فضای مجازی سبب رشد روزافزون در همه زمینه های جوانان می شود

چگونه از آسیب‌های اینترنتی در امان باشیم

چگونه از آسیب‌های اینترنتی در امان باشیم

در دنیای امروز ناگزیر هستیم از اینترنت استفاده کنیم. اینترنت مزایا و معایبی دارد. از مزایای اینترنت می‌توان به افزایش هم‌گرایی اجتماعی، فرصت کسب دانش و مهارت‌های جدید، سهولت در استفاده از خدمات آنلاین، ایجاد فرصت‌های آموزشی و شغلی جدید، افزایش سرعت در خبر رسانی، سرگرمی‌های جدید و ... اشاره کرد. راهکارهایی مانند تفکر انتقادی، سواد رسانه‌ای، به‌کارگیری رژیم رسانه‌ای و .... را به عنوان راهکارهای مقابله می توان معرفی کرد

درمسیر حق

درمسیر حق

رعایت حلال ها و حرامها در فضای مجازی. افراد در فضای حقیقی متشرع هستند و رعایت کلیه احکام را دارند ولی در فضای مجازی و با هویت مجازی نه. هر کجا که باشیم باید در مسیر خدا حرکت کنیم.

نظارت و کنترل رفتار در فضای مجازی

نظارت و کنترل رفتار در فضای مجازی

در این مقاله گزیده‌ای از مصاحبه جناب دکتر علی اکبر ارجمند‌نیا، استاد دانشگاه و روانشناس، در خصوص علل بروز رفتارهای نامتعارف در فضای مجازی و راه کارهای کنترل و نظارت آورده شده است.

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر نوجوانان ۱

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر نوجوانان ۱

حضور نوجوانان در شبکه‌های مجازی روز به روز درحال افزایش است. آنان زمان زیادی از وقت خود را در این فضا سپری می‌کنند. این موضوع باعث شده تا والدین با سوالاتی درگیر شوند؛ آیا باید نسبت به استفاده فرزندان از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی نگرانی داشت؟

فضای مجازی و دردسرهای آن

فضای مجازی و دردسرهای آن

اگر والدین با آگاهی از مزایا و مضرات فضای مجازی با فرزندانشان همراه شوند و اصل ایمن‌سازی را رعایت کنند، می‌توانند از فرزندانشان در فضای مجازی محافظت کنند.

شبکه‌های اجتماعی و شایعه‌سازی

شبکه‌های اجتماعی و شایعه‌سازی

امارهای غیررسمی از ضریب نفوذ ۸۰ درصدی اینترنت در کشور حکایت دارد و این درحالی است که متوسط استفاده از اینترنت در دنیا ۴۶ درصد است. در همین حال این آمارها از وجود ۴۰ میلیون گوشی هوشمند در کشور حکایت دارد.

آشنایی با خطرات اینترنت

آشنایی با خطرات اینترنت

روزانه ميليون‌ها نفر وارد‌ اينترنت مي‌شوند‌ و با هزاران خطر اينترنتي مواجه مي‌شوند‌. راهي که باعث مي‌‌شود‌ افراد‌ از اين خطرات د‌ر امان بمانند‌ اين است که آن‌ها را بشناسند‌ و چند‌ قانون ساد‌ه را رعايت کنند‌. با رعايت اين قوانين، خطرات اينترنت به حد‌اقل مي‌رسند‌، ولي هرگز به کلي از زند‌گي حذف نمي‌شوند‌.

تهدیدات اجتماعی اینترنت

تهدیدات اجتماعی اینترنت

امروزه فراگیری استفاده از اینترنت در سراسر جهان علاوه بر کاربردهای مثبت و مفید فایده‌ای که داشته و دارد به تهدیدی برای نسل جوان خصوصا کودکان و نوجوانان تبدیل شده است.

ارزیابی تاثیر فضای مجازی بر سلامت روانی و رفتاری دانش آموزان شهر تهران

ارزیابی تاثیر فضای مجازی بر سلامت روانی و رفتاری دانش آموزان شهر تهران

متاسفانه در سالهای اخیر دانش آموزان از فضای مجازی استفاده بی‌رویه می کنند و همین موضوع منجر به انزوای دانش آموزان شده است. این هویت کاذب و زودگذر تصویری غیرواقعی برای افراد ایجاد می کند و منجر به این می شود که افراد دائما در تلاش و تکاپو برای حضور بیشتر در شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک، وایبر، وی چت و... شوند؛ چراکه در فضای مجازی بیش از آنکه هویت برای فرد مطرح باشد، دانش آموز سعی در ارائه افکار و علایق و اندیشه های خود دارد که این خود بسیار خطرناک است.

نگاهی به موضوع دوستی‌های مجازی

نگاهی به موضوع دوستی‌های مجازی

در جوامعی كه به سمت ماشینی شدن می‌روند روابط عاطفی بین انسان ها حتی در بین اعضای خانواده كم می‌شود. همانطور كه تلویزیون گاهی به رقیب عاطفی افراد خانواده تبدیل می‌شود، رایانه نیز فرزندان را از خانواده جدا می‌كند.

انواع آسیب های فردی و روان شناختی اینترنت

انواع آسیب های فردی و روان شناختی اینترنت

امروزه آسیب های فردی و روان شناختی اینترنت، از سایر خطرات آن بیشتر است. در بعد روان شناختی، اینترنت آسیب های جدی متعددی از جمله: هویت نامشخص، اضطراب، افسردگی و انزوا، اعتیاد به اینترنت و به خصوص اعتیاد به گپ زنی (چت) را می تواند برای کاربران به همراه داشته باشد؛ همچنان که فواید و مزایای متعددی را نیز می تواند برای او به ارمغان آورد.

اعتیاد اینترنتی افسردگی می آورد

اعتیاد اینترنتی افسردگی می آورد

اینترنت و گذراندن وقت در فضای مجازی برای کاربران از بسیاری جهات بسیار مفید است و بایستی درحد معمول و برای دسترسی‌های مفید به اطلاعات از اینترنت بهره‌برداری نمود تا از آسیب‌های آن در امان بمانیم، زیرا گشت و گذار نامحدود و بی‌هدف و بدون حد و مرز در اینترنت، اعتیادآور است و کاربران را در معرض خطرات بسیار زیادی قرار می‌دهد و ضربه‌های مهلکی بر فعالیت های شخصی و کاری افراد وارد می آورد.

فضای مجازی و دختران

فضای مجازی و دختران

فناوري هاي نوين ارتباطي، گرچه براي گروه هاي مختلف انسان ها فرصت هاي تازه اي را خلق کرده اند، اما شايد بتوان گفت ارمغاني که اين فناوري ها و در رأس آنها اينترنت براي زنان داشته اند، بسيار ارزشمند بوده است. زنان، به ويژه آناني که در کشورهاي در حال توسعه زندگي مي کنند، به دليل شرايط حاکم بر جامعه و سنت هاي رايج، اغلب پنجره هاي محدودي براي برقراري ارتباط با ديگران دارند. اينترنت و فضاي مجازي، پنجره هاي فراواني براي زنان به ارمغان آورده است؛ پنجره هايي رو به منظره هاي گوناگون.

آسیب های روانی اینترنت

آسیب های روانی اینترنت

بشر در جهان تاکنون قادر بوده تا دورترين كهكشان ها، را رصد کند. این نمونه بارزي از حركت و پويايي است. پويايي نياز به خلاقيت دارد. روزگاري پدران ما اين خلاقيت را در راديوهاي ترانزيستوري شاهد بودند و امروز ما در دنياي ديجيتال. شايد هم فردا فرزندان ما در دنياي پرتوهاي عجيب و غريب.

شهروند الکترونیک کیست؟

شهروند الکترونیک کیست؟

در دنیای امروز که سرعت پیشرفت در عرصه علم به دقیقه و ثانیه رسیده است پیوستن به جهان الکترونیک و فناوری اطلاعات تنها راه ورود به این بزرگراه وسیع و پرتردد است. البته با وجود مسائل و مشکلات عدیده مربوط به آلودگی هوا ، آلودگی های صوتی ، ترافیک ،اتلاف انرژی و اهمیت زمان، لزوم بستر سازی و اعمال دولت و خدمات الکترونیک بسیار مهم می نماید.

معرفی 10 روش برای محافظت از سیستم در برابر تهدیدات اینترنتی

معرفی 10 روش برای محافظت از سیستم در برابر تهدیدات اینترنتی

اوضاع امنیت در فضای سایبر روز به روز در حال بدتر شدن است. اگر یک زمانی هکرها برای شهرت و قیافه گرفتن، به سراغ سایت های مشهور می رفتند و آنها را ولو برای چند لحظه هک می کردند، امروزه با قضیه متفاوتی مواجه هستیم. هدف هکرهای امروزی را فقط می توان در یک چیز خلاصه کرد: پول. و به همین دلیل است که آنها خیلی بی سر و صدا و با تبحر کارهای خویش را پیش می برند.

پنج نکته امنیتی برای کاهش خطر وب

پنج نکته امنیتی برای کاهش خطر وب

آموزش و آگاهی دادن به کاربران، راهکارهای پیشگیرانه و استفاده از راه‌حل‌های امنیتی مدرن وب، از اجزای یک دفاع همه جانبه در برابر تهدیدات جدید به شمار می‌روند.