خانواده و اینترنت

والدین و فرزندان

والدین و فرزندان

بچه ها نباید فراموش کنیم که پدرها و مادرها دلسوزترین کسانی هستند که در اطراف ما زندگی می کنند، آینده فرزندان برای والدین مهمترین موضوع در زندگی آنان است و هر کاری می کنند تا فرزندانشان خوشبخت و موفق شود. بنابراین هر حرفی که می زنند و یا هر کاری که می کنند قطعاً خیر و صلاح ما را در نظر گرفته‌اند. پس باید به حرف های اونها کاملاً گوش کنیم و از آن‌ها راهنمایی بگیریم.

حریم خصوصی در فضای مجازی

حریم خصوصی در فضای مجازی

دریافت و ارسال اطلاعات در فضای مجازی و از طریق شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان ها باعث شده بعضی از افراد در دام و تله کلاهبرداران فضای مجازی گرفتار شوند . هرچند اگر کمی دقت می کردند و نکاتی به ظاهر کوچک اما بسیار مهم را رعایت می کردند، هیچ وقت در دام مجرمان سایبری گرفتار نمی شدند. البته اگر نسبت به نوع اطلاعاتی که منتشر می کردند کمی حساستر می بودند شاید مشکلی برای آنها پیش نمی آمد.

آشنایی با آزار اینترنتی

آشنایی با آزار اینترنتی

طبق تحقیقات صورت گرفته در 11 کشور مختلف جهان از جمله انگلیس، اسپانیا، نیوزیلند و ایرلند ، مشخص شده که حدود ۲۰ درصد از جوانان فعال در فضای مجازی، مورد آزار و اذیت اینترنتی قرار گرفته‌اند.

چند نکته مهم برای ایمن‌سازی خانواده در فضای مجازی

چند نکته مهم برای ایمن‌سازی خانواده در فضای مجازی

فضای مجازی با همه فرصت‌هایی که برای کاربران ایجاد می‌نماید، آسیب‌های مخربی نیز برای خانواده و بخصوص برای کودکان به همراه دارد. یادگیری روش‌های امن ماندن در فضای مجازی امری بسیار مهم و ضروری برای حفظ سلامت روحی و روانی خانواده است.

دو شخصیتی شدن

دو شخصیتی شدن

فضای سایبری، فضایی است که فرد خود را در موقعیت ها، نقش ها و سبک‌های زندگی متنوع قرار می‌دهد. در فضای سایبر بیش از آن که هویت ظاهری فرد مطرح گردد، درون مایه های افراد بروز می‌کند . مطرح نشدن مشخصات فردی در اینترنت موجب تقویت شخصیت‌های چندگانه در فضای مجازی و رشد و استحکام آن می‌گردد. شخصیت‌های ساخته شده اگر با شخصیت واقعی فرد فاصله زیادی داشته باشد، بحران هویت شکل می‌گیرد

دوستان سلولی

دوستان سلولی

در فضای حقیقی افراد برای انتخاب دوست قوانینی دارند که به این قوانین در فضای مجازی اهمیتی داده نمیشود. در هر گروهی عضو می شوند و با هر کسی باب رفاقت باز میکنند.

نقش ابزارهای کنترل والدین در تنظیم رژیم مصرف کودکان

نقش ابزارهای کنترل والدین در تنظیم رژیم مصرف کودکان

کی از مباحث مهم در سواد رسانه‌ای، تنظیم رژیم مصرف رسانه است. این موضوع در رابطه با کودکان و نوجوانان از اهمیت بیشتری برخوردار است، چرا این گروه مستعد‌ترین گروه کاربران برای استفاده غیر مناسب یا اعتیاد به فضای مجازی هستند. علاوه بر این کودکان در برابر آسیب‌های محتوایی و انواع مخاطرات امنیتی فضای مجازی بسیار آسیب‌پذیر هستند.

نوجوانان و خطرات اینترنت

نوجوانان و خطرات اینترنت

مادر در را باز می کند. خلافکاران سراغ پسر زن را می گیرند و او با خوشرویی طبقه بالارا به آنها نشان می دهد. سپس یک آدم آهنی در می زند. مادر باز هم در را باز می کند و او را به داخل منزل راه می دهد. آدم آهنی به محض ورود به همه جا گلوله شلیک می کند و ویرانی های زیادی به جا می گذارد. بعد روانه اتاق پسر می شود. در این حین مردی کودک آزار وارد می شود و دست دختر نوجوان زن را می گیرد و او را با خود می برد و مادر دختر بی هیچ اعتراضی این اجازه را به او می دهد. زن از دست رفتن فرزندانش را با خونسردی کامل نگاه می کند و هیچ واکنشی نشان نمی دهد.

خانواده و زندگی در شهر الکترونیک

خانواده و زندگی در شهر الکترونیک

مؤثرترین رکن توسعة خانواده در شهر الکترونیک ، آموزش است . فناوری اطلاعات شرایطی به وجود می آورد که امکان آموزش هر چیز به هر کس، در هر جا و هر زمان فراهم شود. با توسعة آموزش الکترونیکی و آموزش مجازی فرصت‌های جدیدی برای خانواده به وجود می‌آید تا ضمن حفظ فرهنگ بومی از تجربیات مفید سایرین هم بتواند به خوبی استفاده نماید.

کنترل‌های والدین در فضای مجازی

کنترل‌های والدین در فضای مجازی

اگر شما جزء آن دسته از والدین هستید که هنگام استفادۀ فرزندتان (مخصوصاً فرزندان کمتر از 15 سال) از اینترنت نگران هستید یا فکر می‌کنید امکان دارد خطری فرزند شما را تهدید کند. خوب است بدانید راهکارهایی جهت بررسی فعالیت آن‌ها وجود دارد تا بتوانید فعالیت‌هایآن‌ها را کنترل و نظارت کنید.