قلدری اینترنتی

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

در جامعه همیشه افرادی هستند که به حق خودشان قانع نیستند و بیشتر دوست دارند از حقوق دیگران به نفع خودشان استفاده کنند. این آدم ها که تعدادشان کم هم نیست از هر روشی استفاده می کنند تا حرف خودشان را به کرسی بنشانند، در واقع می توان این کار را به زورگویی تشبیه کرد. این افراد دوست دارند حرف حرف آنها باشد

قلدری اینترنتی

در جامعه همیشه افرادی هستند که به حق خودشان قانع نیستند و بیشتر دوست دارند از حقوق دیگران به نفع خودشان استفاده کنند. این آدم ها که تعدادشان کم هم نیست از هر روشی استفاده می کنند تا حرف خودشان را به کرسی بنشانند، در واقع می توان این کار را به زورگویی تشبیه کرد. این افراد دوست دارند حرف حرف آنها باشد (این فرد من را یاد قلدر های خیابانی می اندازد).
با اصطلاح قلدر که حتماً آشنایی دارید، در مدرسه، کلاس، کوچه و محله و هر جای دیگر افرادی هستند که حقوق دیگران را نادیده بگیرند. مسلماً کار خوبی نیست و این جور آدمها را کسی دوست ندارد. کمتر کسی است که دوست داشته باشد با این افراد ارتباط داشته باشد، نه اینکه از این افراد بترسد نه بلکه دوست ندارند با چنین آدم هایی دهن به دهن شوند. چون اصطلاحاً این آدمها حرف حساب سرشان نمی شود. جالب است بدانید که این آدمها همه جا هستند و به هرجایی که سر بزنید می توانید رد پایی از این افراد را پیدا کنید. آنها حتی به فضای مجازی و اینترنت هم وارد شده اند. ولی چطور می شود درفضای مجازی و اینترنت به بقیه حرف زور زد؟؟ چطور می شود در اینترنت قلدر بود؟؟

قلدری اینترنت


گفتیم قلدری یعنی حرف زور زدن. خب به نظر شما آیا نمی شود در فضای مجازی، اینترنت، شبکه‌های اجتماعی حرف زور زد و قلدری کرد؟ قطعاً پاسخ مثبت خواهد بود. همانطور که قبلاً گفته شد فضای مجازی دقیقاً شبیه به فضای واقعی است و هر کاری که در فضای واقعی می توان انجام داد همان کارها نیز در فضای مجازی قابل انجام خواهد بود. بنابراین قلدری در اینترنت هم امکان پذیر می باشد. فرستادن پیام ها، کلیپ ها و تصاویر ترسناک، باج گیری از دیگران، تهدید کردن و خیلی چیزهای دیگر از نمونه‌های زورگویی در فضای سایبری هستند. این دسته افراد زورگو بیشتر به دنبال پول بوده و سعی می کنند با ترساندن دیگران از آن‌ها سوءاستفاده کرده و پول زور بگیرند. کافی است که یک نفر غفلت کرده بهانه ای برای سوءاستفاده دست این افراد بدهد. آنها تا جایی که بتوانند سعی می کنند از طعمه خودشان کلاه برداری کنند و آخر سر هم با کلی خواهش و التماس دست از سرش بر می دارند.

قلدری اینترنت


اگر شما آدمی با این خصوصیات ببینید چه‌کار می کنید؟ به نظر شما این فرد در جامعه چه جایگاهی دارد؟
چیزی که کاملاً مشخص است این است که اکثر مردم جامعه از انجام چنین کارهایی دوری میکنند و افراد مزاحم و زور گو را دوست ندارند. و در دین ما نیز آمده که باید به حقوق دیگران احترام گذاشت و از آزار و اذیت دیگران خودداری کنیم. شاید در مقابله با این افراد اولین نکته ای که به ذهن ما برسد مقابله به مثل باشد. یعنی در مقابل کار بدی که آنها انجام داده اند ما نیز کاری بد را به انگیزه انتقام گرفتن از آنان انجام دهیم و به نوعی تلافی کنیم. اما اگر کمی فکر کنیم متوجه خواهیم شد که این عمل باعث لج بازی و ادامه دار شدن موضوع شده و ممکن است کار به جاهای باریک بکشد چون این افراد از انجام چنین کارهایی لذت می برند و در شان ما نیست که بخواهیم با آنها مقابله به مثل کنیم. پس در این مواقع اولین کاری که باید کرد این است که به آنها توجه نکنیم و سر به سرشان نگذاریم تا خودشان خسته و بی خیال شوند. ولی اگر این آزار و اذیت ادامه دار بود باید به پدر و مادر اطلاع دهیم هرچند اگر با این افراد هم کلاسی یا هم مدرسه ای هم هستیم می توانیم موضوع را با مدیر مدرسه نیز در میان بگذاریم. البته این کار به این معنی نیست که ما از روبرو شدن با این موضوع می ترسیم، بلکه نشان می‌دهد که ما دارای عقل و شعور بیشتری نسبت به آنها هستیم و کاملاً متوجه زشت و بد بودن این کار هستیم.
جالب است بدانید که با به وجود آمدن تجهیزات و امکانات دیجیتال و گوشی های هوشمند و جدید، مزاحمت ها هم حالت مدرنتری به خود گرفته و شکل و شمایل اینترنتی و آنلاین به خود گرفته است. اگر به روزنامه ها و صفحه های حوادث سری بزنید حتماً اخباری مرتبط با اینترنت، فضای مجازی و مزاحمت های آنلاین خواهید دید. مزاحمت هایی که همانند مزاحمت های موجود در سطح جامعه کاری بسیار زشت و نا پسند می باشند و از نظر قانون جرم می باشند.
البته انگیزه این افراد متفاوت می باشد. برخی به دنبال کسب منافع مالی هستند و برخی دیگر به دنبال خوشگذرانی در این فضا هستند. اما مهمترین انگیزه ی قلدران سایبری را می توان انتقام گیری عنوان کرد.

حالا اگر یک نفر در فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و یا به طور کلی در اینترنت می خواست ما را اذیت کند باید چه‌کار کنیم؟؟

حتماً از خودتان می پرسید مگر میشود در اینترنت هم کسی را اذیت کرد؟؟ باید بگویم که بله در اینترنت هم می شود آدمها را اذیت کرد. شاید مدل اذیت کردن کمی فرق کند ولی مهم این است که این کارهای زشت و ناپسند را در فضای مجازی و اینترنت هم می شود انجام داد، حتی خیلی بدتر از فضای واقعی. حرف های بد زدن، فرستاد مطالب زشت و بد برای دیگران، تهدید کردن بقیه، فحش و ناسزا گفتن و خیلی کارهای دیگر که همگی مورد نفرت و سرزنش افراد جامعه هستند. این موارد از جمله کارهایی هستند که برای بقیه مزاحمت ایجا کرده و باعث ناراحتی دیگران و گاهی اوقات باعث رفتن آبروی خانوادگی دیگران می شوند. برای همین است که این نوع از کارها جرم بوده و با آنها برخورد قانونی می شود.
در مواجهه با چنین افرادی باید برخی از نکات را مورد توجه قرار دهیم نکاتی از قبیل:
1. باید قبل از هر کاری و به محض دریافت چنین پیام هایی، بدون توجه، به درخواست های آن‌ها از کنار قضیه به سادگی عبور کنیم.
2. پدر و مادر بهترین دوستان فرزندانشان هستند، پس باید با کمک و راهنمایی آن‌ها در فضای مجازی و اینترت کارهای خودمان را انجام دهیم و هر مشکلی که در این فضا برای ما به وجود آمد را به آن‌ها اطلاع دهیم.
3. پلیس فتا به عنوان پلیس متخصص در این حوزه می باشد که می توانیم از طریق سایت cyberpolice.ir هر نوع مشکل و درخواست مشاوره و راهنمایی خود را با آنها در میان بگذاریم. در این سایت حتی می توانیم به صورت آنلاین راهنمایی ها و آموزش های لازم را دریافت نماییم.
4. سعی کنیم در سایت ها و گروه هایی عضو شویم که تمامی اعضای آنها را می شناسیم.
5. مراقب باشیم چه اطلاعاتی را در کجا و در چه سایتی وارد می کنیم.

البته ما می توانیم مشکلات خود را از طریق سایت cyberpolice.ir با پلیس فتا نیز در میان بگذاریم. در بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارش مردمی از جمله خدماتی است که پلیس فتا به هموطنان عزیز ارائه می دهد.

پلیس فتا

سایت پلیس فتا

در اینجا بد نیست به برخی از نکات ایمنی بسیار جزئی که می توانند ما را در برابر قلدر های آنلاین محافظت کنند اشاره کنیم:
• سعی کنیم با انتخاب رمز های مناسب از اطالاعات خودمان محافظت کنیم تا اطلاعات ما امنیت بیشتری داشته باشد.
• اطلاعات خصوصی و مهم خودمان مثل اطلاعات مربوط به حساب های بانکی، رمز های عبور و نام های کاربری و ... را بر روی رایانه ذخیره نکنید.
• از انتشار و به اشتراک گذاری اطّلاعات و تصاویری که نشان دهنده هویت و دیگر اطلاعات شما باشد در گروه هایی که اعضای آنها را نمی شناسید، جداً خودداری کنید.
• از باز کرن پیام ها، ایمیل¬ها ، تصاویر، رفتن به لینک هایی که در سایت های غیر معتبر ارائه شده و فایل¬هایی که حاوی محتوای مشکوک هستند خودداری نمایید.
• در صورت مواجه شدن با هر مورد مشکوک، پیام های تهدید آمیز و باج خواهی، پیام های آزار دهنده و ناشناس سریعاً به پدر و مادر خود اطلاع دهید.

نظرات

 
   
 
Captcha