اعتیاد رایانه ای

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

بر اساس تحقيقات انجام شده از سوي انجمن روانپزشكي امريكا، هفت ملاك براي تشخيص اعتياد به اينترنت وجود دارد كه اگر هر كدام از اينها در مدت دو ماه در شخص بروز كند، شخص معتاد محسوب مي‌شود. اين ملاك‌ها عبارتند از تحمل، علائم ترك، زمان استفاده از اينترنت بيش از آنچه فرد قصدش را داشته طول بكشد، تمايل مداوم براي كنترل رفتار، صرف وقت بسيار براي امور مرتبط با اينترنت، كاهش فعاليت‌هاي اجتماعي، شغلي و تفريحي و تداوم استفاده با وجود آگاهي از آثار منفي.

اعتیاد رایانه ای

این بحث را با یک سوال شروع می کنیم. اگر یک نفر به شما بگوید معتاد، ناراحت می شوید؟ خیلی مشخص است که هر کسی از شنیدن این کلمه ناراحت می شود. اگر به یک نفر بگوییم معتاد باید منتظر جواب قاطع او باشیم حتی امکان درگیری فیزیکی و کتک کاری هم وجود دارد.
معتاد به کسی می گویند که بیش از حد نیاز کاری را انجام بدهد ، یا بیش از حد چیزی یا کاری را انجام دهد، به نحوی که انجام ندادن آن کار برای او سخت باشد و به نوعی به انجام آن کار عادت کرده ولذت می برد. این کار می تواند تلویزیون دیدن بیش از حد، خرید کردن و یا استفاده از مواد مخدر باشد. آره درسته استفاده از مواد مخدر.

اعتیاد اینترنتی


برای همین است که اگر به کسی بگویید معتاد، فکر می کند منظور شما اعتیاد به مواد مخدر است و ناراحت می شود، البته ناراحتی او طبیعی است. ولی اگر به یک نفر که بیش از حد بازی های رایانه ای انجام دهد بگویم معتاد، احتمالاً ناراحت نمی شود و شاید هیچ عکس العملی هم نشان ندهد. به هر حال اعتیاد به طور کلی خوب نیست، چه اعتیاد به مواد مخدر و چه اعتیاد به هر چیز دیگری.
اعتیاد باعث می شود فرد معتاد تمرکز کافی نداشته باشد، همیشه به فکر موضوعی است که به آن عادت کرده ، حتی پیش می آید که اوقات تلخی هم بکند. البته این نشانه ها در معتادان به مواد مخدر بیشتر دیده می شود چون بدن آنها به مواد عادت کرده و اگر مواد به بدن نرسد دچار مشکل شده و احساس درد می کند.

اعتیاد اینترنتی


به نظر شما می توان به کسی که بیش از حد از فضای مجازی، اینترنت، تلفن همراه، بازی های رایانه ای و... استفاده کند، هم معتاد گفت؟؟ آیا اگر روزی به موبایل و اینترنت دسترسی نداشته باشد می تواند زندگی عادی و روزانه خود را ادامه دهد؟؟ همانطور که گفته شد استفاده بیش از اندازه از هر چیز یا هر وسیله نشانه ای از اعتیاد هست. اعتیاد به اینترنت، اعتیاد به بازی های کامپیوتری، اعتیاد به دانلود، اعتیاد به خرید نرم افزار، اعتیاد به تلفن همراه و.... همگی از دسته اعتیاد رایانه ای هستند.
دو عامل بسیار مهم در جذب و گرایش نوجوانان به اینترنت را می توان به شرح زیر بیان کرد:
1. قابليت هاي جذاب اینترنت : ویژگی های جذاب اینترنت برای نوجوانان عبارتند از : بازدید از وب سایت ها، استفاده از موتورهای جستجو، اتاق های گفتگو و چت روم ها(گروه های مختلف در شبکه های اجتماعی تلفن همراه)، ارسال و دریافت پیام های آنی و پست های الکترونیک
2. پر کردن اوقات فراغت : یکی از علل مصرف بالای اینترنت در میان نوجوانان و جوانان ، پر کردن اوقات فراغت است ؛ زیرا امکانات ورزشی یا تفریحی به اندازه کافی در اختیار آنان قرار ندارد . اکثر خانواده ها نیز از این امر استقبال می کنند که نوجوانان در خانه و در کنار آن ها با یک کامپیوتر و اشغال خط تلفن سرگرم باشند ، غافل از این که در صورت استفاده نامناسب از اینترنت ، آثار منفی و مخرب آن به مراتب بیش تر از بسیاری از سرگرمی های دیگر است .
بر اساس تحقيقات انجام شده از سوي انجمن روانپزشكي امريكا، هفت ملاك براي تشخيص اعتياد به اينترنت وجود دارد كه اگر هر كدام از اينها در مدت دو ماه در شخص بروز كند، شخص معتاد محسوب مي‌شود. اين ملاك‌ها عبارتند از تحمل، علائم ترك، زمان استفاده از اينترنت بيش از آنچه فرد قصدش را داشته طول بكشد، تمايل مداوم براي كنترل رفتار، صرف وقت بسيار براي امور مرتبط با اينترنت، كاهش فعاليت‌هاي اجتماعي، شغلي و تفريحي و تداوم استفاده با وجود آگاهي از آثار منفي.

اعتیاد اینترنتی


حال خودتان قضاوت کنید: آیا جزء این دسته از آدمها هستید یا خیر؟؟
نکته ای که باید در اینجا گفته شود این است که عوارض اعتیاد رایانه ای را می شود به دو دسته جسمی و روحی تقسیم کرد. حتماً میدانید که نگاه کردن زیاد به تلویزیون، مانیتور، گوشی تلفن همراه و... باعث می شود چشمان ما خسته شده و به مرور زمان ضعیف شوند این کار به خاطر فاصله کم چشمان ما با مانیتور هست که از مهمترین عوارض اعتیادرایانه ای به شمار می‌رود.
شیوه قرار گرفتن ما هم بسیار مهم است حتی زاویه چشمان ما با صفحه مانیتور که اگر بر اساس استانداردهای موجود نباشد باعث گردن درد و کمر درد خواهد شد پس باید همیشه به صورت صاف پشت میز کامپیوتر بنشینیم تا ستون فقرات ما آسیب نبیند.
اما آسیبهایی که بسیار مهمتر از آسیبهای جسمی میباشد آسیبهای روحی است که متوجه این افراد خواهد شد.
برخی از این آسیب های روحی بیشتر گریبان کودکان و نوجوانان را خواهد گرفت. کودکان و نوجوانان آینده سازان مملکت بوده و باید در کنار درس و تحصیل به انجام تفریحات سالم بپردازند تا زندگی در اجتماع را بیاموزند. همانطور که می دانید امروزه بازی های گروهی دیگر شکل و شمایل گذشته را ندارند و علت این موضوع را شاید می توان آپارتمان نشینی عنوان کرد. همین موضوع باعث شده کودکان و نوجوانان به سمت و سوی بازی های انفرادی و حتی بازی های کامپیوتری حرکت کنند. این امر در صورت استمرار می تواند باعث ایجاد اعتیاد به این بازی ها تبدیل شود. اعتیادی که می تواند تبعاتی همچون انزوا، تنبلی، کم تحرکی، پرخاشگری و... را به دنبال داشته باشد.
در ادامه به برخی از آسیب های روحی که استفاده بیش از حد از تجهیزات و ابزارهای الکترونیک باعث و بانی آن هستند اشاره می کنیم:
1. افت تحصیلی
2. انزوا و گوشه نشینی
3. پرخاشگری
موارد اشاره شده از مهمترین آسیب های روحی هستند که معتادان رایانه ای را تهدید میکند. این موارد باعث شکل گیری افکار بد و نادرست در ذهن فرد نیز خواهد شد.
ما باید برای اوقات فراغت خود برنامه ریزی صحیح و هدفمند داشته باشیم. میزان درس خواندن، بازی کردن، استفاده از اینترنت و.... همگی باید دارای زمان بندی مشخص بوده و نباید بیش از حد از این تکنولوژی ها استفاده کرد چون در این صورت ضرر آن‌ها بیشتر از فایده آن‌ها خواهد شد.

نظرات

 
   
 
Captcha