حریم خصوصی در فضای مجازی

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

دریافت و ارسال اطلاعات در فضای مجازی و از طریق شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان ها باعث شده بعضی از افراد در دام و تله کلاهبرداران فضای مجازی گرفتار شوند . هرچند اگر کمی دقت می کردند و نکاتی به ظاهر کوچک اما بسیار مهم را رعایت می کردند، هیچ وقت در دام مجرمان سایبری گرفتار نمی شدند. البته اگر نسبت به نوع اطلاعاتی که منتشر می کردند کمی حساستر می بودند شاید مشکلی برای آنها پیش نمی آمد.

حریم خصوصی در فضای مجازی

حریم خصوصی در فضای مجازی

یکی از جذابیت ها و مزیت های فضای مجازی این است که در کمترین زمان ممکن ما می‌توانیم با دوستان و آشنایان خود در هر جای این کره خاکی ارتباط صوتی، تصویری و متنی داشته باشیم. از حال و احوال آنها با خبر شده و حتی برای آنها عکس و فیلم و صوت ارسال کنیم.
البته همین دریافت و ارسال اطلاعات در فضای مجازی و از طریق شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان ها باعث شده بعضی از افراد در دام و تله کلاهبرداران فضای مجازی گرفتار شوند . هرچند اگر کمی دقت می کردند و نکاتی به ظاهر کوچک اما بسیار مهم را رعایت می کردند، هیچ وقت در دام مجرمان سایبری گرفتار نمی شدند. البته اگر نسبت به نوع اطلاعاتی که منتشر می کردند کمی حساستر می بودند شاید مشکلی برای آنها پیش نمی آمد.
بنابراین ما باید همیشه نسبت به نوع اطلاعاتی که در فضای مجازی منتشر کرده و با دیگران به اشتراک می گذاریم، دقت داشته باشیم و بهتر است قبل از اینکه عکس، فیلم یا هر چیز دیگری را در فضای مجازی و اینترنت منتشر کنیم کمی در مورد آن فکر کنیم که اگر این عکس یا فیلم را افراد غریبه و یا حتی دوستان و آشنایان ببینند و یا آن را در گروه های مختلف منتشر کنم مشکلی پیش می آید یا نه؟ کسی میتواند از این عکس ها و فیلم ها سوءاستفاده کند یا خیر؟ اگر این مطالب را افراد غریبه و آشنا ببینن در مورد من چه فکری می کنند؟ و سوالاتی از این قبیل.

حریم خصوصی


سوال هایی که اگر بتوانیم برای آنها جواب خوب و مناسب پیدا کنیم شاید خیلی از کلاهبرداری هایی که در حال حاضر اتفاق می افتد را شاهد نباشیم. با پاسخ دادن به همین سوالات ساده می توانیم دست دزدان و مجرمان سایبری را از دسترسی به اطلاعات شخصی و خصوصی خود کوتاه کرده و آنها را در سوءاستفاده و کلاهبرداری ناکام بگذاریم.
البته انتشار اطلاعات فقط محدود به تصاویر و فیلم های خودمان نمی شود، اطلاعات مهم و خصوصی دوستان و آشنایان را نیز نباید فراموش کرد. همیشه باید حواسمان باشد که عکس ها و فیلم های دوستانمان را هم نباید بدون اجازه آنها به کسی نشان دهیم. ممکن از دست ما نارحت شوند. شاید یه عکس دسته جمعی که در جشن تولد گرفته شده، از نظر من مشکلی نداشته باشد ولی آیا این عکس یا فیلم از نظر دوستم هم بدون مشکل است؟؟؟!!! شاید از نظر دوستم که در عکس و در کنار من هست مشکل داشته باشد، پس نباید این عکس را بدون اجازه او دراینترنت و شبکه های اجتماعی(به اصطلاح گروه های خودمانی) منتشر کرد چون علاوه بر ناراحتی دوستم، حریم خصوصی وی را هم نقض کرده ام یعنی باعث شدم که دیگران به خصوصی ترین اطلاعاتش دسترسی داشته باشند و شاید با آبروی خانوادگی دوستم بازی کنم.

بعضی از آدمها فقط به فکر سوءاستفاده از بقیه هستند و کافی است از یک نفر یک سری اطلاعات بدست بی آورند و یا اطلاعاتی در مورد زندگی خصوصی آن فرد داشته باشند، حتی اگر این اطلاعات نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه و تاریخ تولد یا عکس و فیلم و هرچیز دیگری باشد. آنها با سوءاستفاده از این اطلاعات می توانند برای وی مزاحمت ایجاد کرده و آن را مورد آزار و اذیت قرار دهند. این افراد سودجو در نهایت به انگیزه مالی و باج گیری فعالیت های خود را ادامه داده و به دنبال بدست آوردن پول هستند. هرچند بعد از مدتی و در صورت ناکام ماندن در کسب منافع مالی اقدام به انتشار این اطلاعات در فضای مجازی می نمایند.
ما باید همیشه این نکته را در نظر داشته باشیم که اهمیت اطلاعات شخصی و مهم ما، مثل آلبوم های خانوادگی هستند. آیا ما حاضر می شویم فردی غریبه به آلبوم خصوصی و خانوادگی ما نگاه کند؟؟ البته پاسخ این است که: ما به هیچ عنوان حاضر نمی شویم آلبوم خانوادگی خود را به کسی نشان دهیم، چون در این صورت دیگر آلبوم خانوادگی نیست و آلبوم عمومی خواهد بود. این اطلاعات جزء اسرار مهم ما و حریم خصوصی ما محسوب میشوند و اگر کسی به آنها دسترسی داشته باشد در واقع حریم خصوصی خودمان را نقض کرده ایم و حریم ما مورد حمله قرار گرفته است و اینجاست که به راحتی می‌توان از این اطلاعات سوء استفاده کرد. یکی از ساده ترین راه های سوءاستفاده، درست کردن یک اکانت در شبکه‌های اجتماعی به نام ما و ایجاد مزاحمت برای بقیه کاربران در فضای مجازی می باشد. این عمل بقدری ناپسند می باشد که از نظر قانون جرم بوده و ما باید در برابر مقام قضایی پاسخگوی اعمال انجام شده از طریق نام خود باشیم.

حریم خصوصی

بنابراین باید این اطلاعات مهم و خصوصی همیشه پیش خودمان باشند و این اطلاعات را در صندوقچه اسرار خود به خوبی نگهداری کنیم و به هیچ کس نشان ندهیم.
در ادامه بد نیست نکاتی را در خصوص انتشار اطلاعات مهم در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بدانیم تا با رعایت کردن آن‌ها با آسودگی خاطر و امنیت بالا در فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و در کل در اینترنت زندگی کنیم:
1. هنگام کار با کامپیوتر چه در مدرسه یا خانه بویژه در مکان های عمومی مانند کافی نت ها، زمانی که اطلاعات شخصی و مهمی روی صفحه مانیتورتان هست کامپیوتر را ترک نکنید.
2. هیچ گاه اطلاعات شخصی خود را برای کسی بازگو نکنیم.
3. اطلاعات مهم شخصی خود را به اشتراک نگذارید.
4. در انتخاب کافی¬نت¬ها دقت کافی داشته باشید زیرا ممکن است با یک اشتباه، اطلاعاتتان به سرقت رود.
5. این را بدانید هرگز و تحت هیچ شرایطی سرویس دهنده های اینترنت، بانک ها و ... از شما رمز عبور وبلاگتان را نمی¬خواهند.
6. هر چند وقت يكبار و به صورت دوره¬ای رمز های عبور وبلاگ، ایمیل و... را تغيير دهيد.
7. ازپرکردن فرمهای مالی که ازشما اطلاعات شخصی می¬خواهند بپرهیزید.
8. گوشی موبایل محل مناسبی برای نگهداری اطلاعات مهم و خصوصی نیست.
9. گوشی تلفن همراه ما باید رمز عبور مناسب داشته باشد تا اگه تلفن ما گم شد یا به سرقت رفت اطلاعات مهم و حریم خصوصی ما به خطر نیافتد.

نظرات

 
   
 
Captcha