مراقبت از اطلاعات مهم با انتخاب رمز عبور مناسب

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

رمز پیچیده و سخت رمزی است که ترکیبی از اعداد و ارقام، حروف بزرگ و کوچک، کارکترها و نشانه ها باشد. انتخاب این نوع رمز تا حدود بسیار زیادی اطلاعات مهم ما را در برابر دزدان و سارقان فضای مجازی ایمن می کنند. طول این رمزها هم باید بیشتر از 8 کاراکتر باشد. البته نباید این نکته را فراموش کرد که این رمز ها را به صورت دوره ای مثلاً هر یک ماه یکبار باید عوض کنیم.

مراقبت از اطلاعات مهم با انتخاب رمز عبور مناسب

اگر به بازار رفته باشید حتماً مغازه های قفل و کلید فروشی را دیده اید. قفل و کلید هایی که انواع و اقسام مختلفی دارند و با توجه به رنگ و شکل، قیمت های متفاوتی نیز دارند. البته کیفیت و کارایی آن‌ها هم در این قیمت ها تأثیر بسیار زیادی دارد. بعضی از این قفل ها خیلی گران و بعضی ها هم ارزان تر هستند. همانطور که می دانید هیچ گرانی بی علت نیست و هیچ ارزانی هم بی دلیل، پس حتماً آنهایی که گرانتر هستند کیفیت بیشتر و بهتری دارند یا شاید شرکت سازنده آن‌ها نسبت به بقیه معتبر تر است. نکته مهم این است که باز کردن قفل های باکیفیت، بدون کلید بسیار سخت می باشد و این در حالی است که هر کسی کمی اطلاعات درباره قفل و کلید داشته باشد به راحتی می تواند قفل های بی کیفیت را بدون کلید و با ابزارهای پیش پا افتاده باز کند.


یک سوال: این همه قفل و کلید های جورواجور به چه درد ما می خورد؟

خب معلوم است، این قفل ها برای درب و پنجره ها، ماشین ها، خانه ها، کمد، گاوصندوق و... ساخته شده اند تا بتوانند از دزدی و سرقت جلوگیری کنند. جالب است بدانید هرچه خانه و ماشین و سایر وسائل ما از ارزش بیشتری برخوردار باشند قطعاً از قفل های ایمن تر بهتری استفاده می کنیم. چون این وسائل را به سادگی بدست نیاورده ایم که آنها را به آسانی از دست بدهیم، بنابراین تمام سعی و تلاش خود را برای حفظ و نگهداری آنان به کار خواهیم گرفت. ولی متأسفانه بعضی از آدم ها خیلی به امنیت مال و اموال خودشان اهمیت نمی دهند و از قفل و کلیدهای بی ارزش استفاده می کنند. این در حالی است که برای بعضی از افراد خیلی مهم است که امنیت خودشان را بالا ببرند و به این ضرب المثل اعتقاد دارند که "کار از محکم کاری عیب نمی کند".

رمز عبور

شاید از خودتان بپرسید خب این مطالب چه ربطی به فضای سایبر و بحث خودمان یعنی همان فضای مجازی، اینترنت، کامپیوتر و گوشی و از این قبیل دارد. اگر کمی صبر داشته باشید ربطش را خواهیم گفت:
همانطور که می دانید فضای مجازی هم، دقیقاً مثل فضای واقعی است و در این فضا هم دزد و کلاهبردار وجود دارد و هم آدم خوب و بد و خیلی چیزای مشترک دیگر. به طور کلی فضای مجازی دقیقاً مثل فضای واقعی است. یعنی همان کارهایی را که ما در دنیای واقعی و زندگی روزمره خود انجام می دهیم، دقیقاً همانها را می توانیم در فضای مجازی هم انجام دهیم. دوستی، آموزش و یادگیری، کلاس های درسی و انجام تحقیق و تحصیل، حتی کسب و کار و درآمد زایی و خیلی کارهایی دیگر که همه شما از آنها مطلع هستید و در مورد این مسائل اطلاعات کامل و کافی دارید.

رمز عبور


جالب است بدانید بعضی از جرم هایی هم که در فضای واقعی اتفاق می افتد دقیقاً در فضای مجازی هم اتفاق می افتد. جرائمی مثل مزاحمت و کلاهبرداری یا حتی دزدی و سرقت. اگر یادتان باشد گفتیم که مردم با نصب دزدگیر و قفل های کوچک و بزرگ سعی میکنند جلوی دزدی و سرقت را بگیرند، ولی به نظر شما آیا می شود با نصب کردن دزدگیر و قفل جلوی دزدان اینترنتی را هم گرفت؟؟؟
در جواب باید گفت: البته که می شود. در این فضا هم قفل هایی وجود دارد که می توان به وسیله آنها از وسائل و تجهیزات مجازی خود محافظت کرد و قفل های خوب و محکم به وسائل و تجهیزات خودمان بزنیم. البته منظور ما از قفل در اینجا همان رمز های ورود یا پسوردها هستند. همان رمز هایی که بر روی گوشی و لپ تاپ و سیستم کامپیوتر خود می گذاریم، همان رمز هایی که برای کارت های بانکی و اینترنت بانک خود انتخاب می کنیم، رمزهای ورود به پست الکترونیک یا همان ایمیل نیز از جمله مسائل امنیتی و به اصطلاح قفل هایی هستند که در فضای مجازی تضمین کننده اطلاعات و امنیت ما هستند.

رمز عبور


البته این قفل ها هم مثل قفل های واقعی که برای ماشین و خانه خود استفاده می کنیم باید دارای پیچیدگی و ضریب امنیت بالا باشند حتی این قفل ها از قفل های معمولی خیلی مهمتر و با ارزش تر هستند. این قفل ها که از این به بعد به آنها رمز های عبور(پسورد) می گوییم هرچقدر پیچیده تر باشند امنیت بیشتر ما را در فضای مجازی تضمین می کنند. در این صورت است که دزدان فضای مجازی دیگر کاری از دستشان بر نمی آید. البته انتخاب رمز عبور مناسب خیلی مهم است و باید دارای فاکتورهایی باشد که در ادامه خواهیم گفت. متاسفانه برخی از کاربران فضای مجازی از رمز های ساده و پیش فرض استفاده می کنند که حدس زدن و پیدا کردن این رمز ها نباید خیلی سخت باشد.
در این مورد با چند نفر از دوستانم مشورت کردم و درباره رمز های عبور از آنها سوالاتی پرسیدم. یکی گفت رمز عبور من تاریخ تولدم هست، یکی دیگه گفت من از شماره شناسنامه به عنوان رمز عبور استفاده می کنم و دوست دیگرم گفت برای اینکه همیشه رمز عبورم را به خاطر داشته باشم از شماره تلفن خانه به عنوان رمز عبور استفاده می کنم. به نظر شما این رمز ها می توانند امنیت کافی داشته باشند و ما را در برابر دزدان اینترنتی محافظت کنند؟؟؟ در جواب باید گفت: اگر یک نفر ما را بشناسد، به راحتی میتواند یک سری از اطلاعات اولیه مثل تاریخ تولد و شماره تلفن و ... را به دست بیاورد و از ما سوءاستفاده کند و یا از کارت بانکی ما پول برداشت کند. پس ما باید از رمز های پیچیده و غیر قابل حدس استفاده کنیم.
رمز پیچیده و سخت رمزی است که ترکیبی از اعداد و ارقام، حروف بزرگ و کوچک، کارکترها و نشانه ها باشد. مثل 146=@AbG یا ~ABc1#$? و امثال این رمزها. انتخاب این نوع رمز تا حدود بسیار زیادی اطلاعات مهم ما را در برابر دزدان و سارقان فضای مجازی ایمن می کنند. طول این رمزها هم باید بیشتر از 8 کاراکتر باشد. البته نباید این نکته را فراموش کرد که این رمز ها را به صورت دوره ای مثلاً هر یک ماه یکبار باید عوض کنیم.

در ادامه به چند نکته خیلی مهم که همه کاربران فضای مجازی باید رعایت کنند تا دست مجرمان و سودجویان فضای مجازی را از دسترسی به اطلاعات مهم و خصوصی کوتاه کنند اشاره می کنیم. پس حتماً این نکات رو رعایت کنید:
1. رمزهای عبور خود را در اختیار افراد ناشناس و حتی دوستان خود قرار ندهید.
2. رمز های عبور خود را بصورت ترکیبی طراحی کرده و از کلمات متداول و شماره های شناسنامه ، تلفن همراه، شماره شناسنامه برای این موضوع استفاده نکنید و آن ها را به صورت دوره ای تغییر دهید.
3. از نگهداری رمز عبور به همراه کارت عابر خود جداً خودداری نمائید تا در صورت مفقودی و یا ربوده شدن کارت با حساب خالی خود مواجه نشوید.
4. تا حد امکان اطلاعات و پوشه‌های حاوی اطلاعات خود را رمزگذاری نمائید.
5. برای وارد کردن اطلاعات حساس مانند رمز عبور و نام کاربری همیشه از وب سایت های ایمن که با https:// شروع می‌شوند استفاده کنید.
6. از رمزهای عبور یکسان استفاده نکنید: چرا که در صورت افشای رمز عبور یکی از حسابهای کاربری امکان دسترسی به دیگر حساب ها وجود نخواهد داشت.
7. در صورتی که رمز عبور ایمیلتان از شما خواسته شد تامل کنید و در صورت دریافت ایمیلی مبنی بر درخواست اطلاعاتی مانند کلمه عبور حساب کاربری ایمیل هرگز کلمه عبور را ارائه نکنید زیرا در صورت لو رفتن رمز عبور امکان سوءاستفاده از آن وجود خواهد داشت.

نظرات

 
   
 
Captcha