نرم افزارهای راهنمای والدین

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

حفاظت از فرزندان در فضای سایبر موضوعی است که دغدغه بسیاری از والدین است. اینترنت منبع عظیمی از اطلاعات است که فیلتر کردن آن کار آسانی نیست. هر گروه سنی سطح مخصوص به خود را در مفید یا مضر بودن محتوای اینترنت دارد.

نرم افزارهای راهنمای والدین 

نویسنده: خانم لیلا سهیلی آزاد

حفاظت از فرزندان در فضای سایبر موضوعی است که دغدغه بسیاری از والدین است. اینترنت منبع عظیمی از اطلاعات است که فیلتر کردن آن کار آسانی نیست. هر گروه سنی سطح مخصوص به خود را در مفید یا مضر بودن محتوای اینترنت دارد.
به خاطر داشته باشید که فرزندان ما بسیار کنجکاو هستند و بعد از ملاقات یک وب سایت ناخواسته یا وب سایت متعلق به بزرگسالان به سادگی آن را ترک نخواهند کرد. روانشناسان معتقدند بسیاری از تصاویر و محتواهای جنسی و خشن بر روان فرزندان خردسال ما موثر است. علاوه بر این باید از اعتیاد فرزندان به وبگردی و استفاده بیش از حد از امکانات این فضا هم با چشمان باز مراقبت کنیم برنامه‌های مراقبتی والدین ابزاری است که به والدین در این مسیر کمک می‌کند.
این برنامه ها برای اغلب سیستم عامل‌های موجود اعم از ویندوز، مک، اندروید و iOS در دسترس هستند و از هر دو نوع روش‌های کنترلی و پیش گیرنده برای کمک به والدین در حمایت از فرزندانشان استفاده می‌کنند.
هر چند در زبان فناوری این برنامه‌ها به نام "کنترل والدین" شناخته می‌شوند؛ از یک دیدگاه برنامه‌ای برای کنترل فعالیت‌‌های آنلاین فرزندان توسط والدین هستند اما هدف اصلی آنها ایجاد سپر حفاظتی برای فعالیتهای کودکان و راهنمایی و ارتباط با آنهاست تا در فضای سایبر امن بمانند و به کمک والدینشان تجربه خوبی در استفاده از دنیای آنلاین داشته باشند. شاید به این دلایل parental Guidance اصطلاح "راهنمای والدین" عبارت بهتری نسبت به Parental Control باشد.
این برنامه ها از نظر عملکرد به دو دسته تقسیم می‌شوند:
1. پیشگیرانه (Active)
2. ناظر (Passive)
دسته اول برنامه هایی هستند که بر محدود کردن زمان استفاده از کامپیوتر، فیلتر کردن وب سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی نظیر بازی‌های ویدئویی متمرکزند. معمولا فیلترینگ وب سایت‌ها را هم به دو روش انجام می‌دهند:

الف) تعریف فهرست وب سایت‌های ممنوع (Block list)

خوبی این روش این است که معمولا این فهرست در مرکز داده برنامه‌های کنترل والدین وجود دارد و نیازی نیست والدین تک‌تک وب سایت‌ها را بررسی و در این فهرست ثبت کنند، اما همزمان وب سایت‌های نامناسب دیگری شروع به فعالیت می‌کنند و این فهرست باید بطور مرتب بروز رسانی شود.

ب) تعریف فهرست مجاز Allow list))

در این روش والدین وب سایت‌های مجاز را در لیست ثبت می‌کنند و فرزندان فقط می‌توانند از این وب ‌سایت‌ها بازدید کنند. البته نقطه ضعف این روش ایجاد محدودیت بیش از حد برای فرزندان است و از منظر خصوصیات روانی فرزندان نوجوان قابل قبول نیست. از دید آنها " میوه ممنوعه شیرین‌ترین میوه است."
در روش پسیو اصل بر نظارت و آموزش فرزندان است و بسیاری از موارد محدود کننده مثل زمان استفاده از کامپیوتر و نحوه استفاده از اینترنت با توضیحات و شفاف‌سازی والدین برای فرزندان و بر اساس یک توافق دوطرفه تنظیم می‌شود. البته این شیوه که مبتنی بر اعتماد طرفین است یکی از مشکل‌ترین روش‌های نظارتی است. در این رویکرد برنامه‌های کنترل والدین با هدف آگاه‌سازی پدر و مادر از اشتباهات و خطاهای فرزنداشان در فضای وب طراحی می‌شوند و معمولا بر تنظیم قوانین در استفاده از فضای سایبر تمرکز دارد.
در ادامه برخی از نرم افزارهای راهنمای والدین را که در مارکت‌های معتبر آنلاین در دسترس هستند بررسی می‌کنیم:

کید لاگر

این نرم افزار همانطورکه از اسمش پیداست فعالیت‌های فرزندان روی کامپیوتر یا موبایل را ثبت و یادداشت می‌کند، اینکه چه مدت و با چه برنامه هایی مشغول است و با چه کسانی از طریق تلفن یا پیامک یا اپلیکیشن‌های پیام رسان مثل واتساپ یا skype در تماس بوده است، گزارش‌گیری از لینک‌ها و وب سایت‌های مشاهده شده و فایل‌ها و عکس‌ها و فیلم‌های دیده شده و گزارش اتصال دستگاه‌های جانبی به رایانه مانند فلش یو.اس.بی و هارد و ارسال این اطلاعات به ایمیل والدین، کیدلاگر به شما کمک می‌کند تا بدانید :
 فرزندتان چه مدت با کامپیوتر یا موبایل کار کرده است.
 از چه اپلیکیشن هایی استفاده کرده است.
 از چه وب سایت‌هایی بازدید کرده است.
 با چه کسی از طریق تلفن، پیامک، Skype، یا فیسبوک ارتباط داشته است.
 در چه مکان‌هایی بوده است.
 چه عکس‌هایی گرفته است.
 و به دوستانش چه نوشته است.
کیدلاگر بیش از آنکه یک نرم افزار کنترل کننده برای فرزند شما باشد یک لاگر یا ثبت کننده است و فقط به شما در مورد فعالیت‌های آنلاین او گزارشاتی می‌دهد تا بدانید او چه می‌کند و به موقع راهنمای او باشید، با کیدلاگر سایت یا اپلیکیشنی مسدود یا محدود نخواهد شد و برای فرزندان بزرگتر بیشتر نقش بازدارنده دارد چون می‌دانند فعالیت‌هایشان جایی مشاهده می‌شود. این نرم افزار می‌تواند خود را بر روی دستگاهی که نصب شده است مخفی کند. برای فرزندان کوچکتر نیز با کمک کیدلاگر از علایق و سلایق آنلاین فرزندتان با خبر می‌شوید و در کنار آنها خواهید بود.
این نرم افزار چند پلتفرم را پشتیبانی می‌کند و بر روی کامپیوتر و موبایل و تبلت با سیستم عامل‌های مختلف قابل نصب است، نسخه مجانی کیدلاگر فقط برای یک تجهیز قابل استفاده است در حالیکه نسخه‌های پرداختی چندین دستگاه را با قابلیت های بیشتر کنترل می‌کنند.

کیدلاگر


پس از نصب کیدلاگر از شما در مورد نام کاربری که می‌خواهید فعالیت‌هایش در این رایانه مانیتور شود سوال می‌کند:


کیدلاگر
شکل (1) تنظیمات اولیه در Kidlogger

با انتخاب کلید Connect to kidlogger.net accout وارد منوی زیر می‌شوید و پس از ثبت حساب کاربری خود در این سایت از گزارشات مختلف آن استفاده می‌کنید:


کیدلاگر
شکل (2) پنل کنترلی در نرم افزار KidLogger

تقریبا مشابه همین عملیات برای نصب KidLogger روی گوشی هوشمند شما تکرار می‌شود. توجه شود که نسخه مجانی آن فقط قابلیت نظارت بر یک دستگاه را دارد.

 Child Cotrol Salfeld

این نرم افزار آلمانی، بالاخره بگومگوهای بی پایان شما با فرزندتان را بر سر خاموش کردن موبایل یا تبلت خاتمه می‌دهد و راهکار‌ مناسبی برای جلوگیری از غرق شدن فرزندتان در دنیای رایانه و موبایل است.
این نرم افزار می‌تواند دسترسی به فولدر‌ها، فایل‌ها، نرم افزار‌ها، بازی‌ها، و… را محدود کند و فقط در ساعت‌های خاصی اجازه کار با کامپیو‌تر را بدهد. همچنین توسط این نرم افزار می‌توانید دسترسی به اینترنت را محدود کنید یا بعضی از سایت‌ها را فیلتر نمایید و یا فقط اجاره دسترسی به چند سایت خاص را بدهید. نسخه موبایلی و مجانی این نرم افزار بر روی فروشگاه‌های Google Play و ios موجود است. برای دریافت نسخه ویندوز از سایت آن اقدام کنید:

کیدلاگر
شکل (3) دریافت اپلیکیشن از سایت salfeld


پس از وارد کردن آدرس ایمیل معتبر و تعریف پسورد از شما سوال می‌شود که این دستگاه فعلی برای شماست یا فرزندتان و بسته به انتخاب شما مراحل کار تغییر می‌کند و مراحل خاصی دنبال می‌شود:

کیدلاگر
شکل (4) تنظیمات بخش محدودیت دسترسی در وب با salfeld


اپلیکیشن محافظ خانواده NQ

این اپلیکیشن برای زمانی است که فرزند شما به سنی رسیده که می‌تواند گوشی همراه داشته باشد، توسط نرم‌افزار «NQ Family Guardian» والدین می‌توانند موقعیت مکانی فرزندشان و نحوه استفاده او از گوشی همراه را مدیریت کنند، با نصب این اپلیکیشن روی گوشی فرزند خود به نحوه وب گردی و برنامه‌های نصب شده، عکس‌ها، تماس‌ها و پیامک هایش دسترسی دارید. یکی از قابلیت‌های خوب این اپلیکیشن تعریف منطقه امن برای فرزندان است و فرزند شما محل حضورش را به شما اطلاع می‌دهد و در صورت احساس ناامنی از طریق لمس دکمه SOS می‌تواند شما را مطلع سازد:


NQ
شکل (5) لمس دکمه SOS توسط کودک در صورت احساس نا امنی


والدین از طریق این لینک ابتدا این نرم افزار را بر روی گوشی خود نصب کرده و در سایت https://family.nq.com یک حساب کاربری ایجاد می‌کنند و بعد از طریق اسکن کردن QR Code زیر با گوشی فرزندشان از امکانات خوب این اپلیکیشن استفاده می‌کنند.

NQ
شکل (6) نحوه نصب بر روی گوشی فرزندان

 کیدز پِلِیس

اگر بخواهید برای مدتی موبایل یا رایانه خود را در اختیار فرزندتان قرار دهید این اپلیشکیشن قابلیت‌های خوبی دارد و علاوه بر محافظت از داده‌ها و اپلیکیشن‌هایی که شما برایشان دسترسی محدود تعریف کرده اید از انجام تماس صوتی و نصب و خرید اپلیکیشن و کلیه کارهایی که برای شما هزینه دارد جلوگیری می‌کند.


کیدز پِلِیس
شکل (7) نصب نرم افزار از سایت اصلی


نسخه پیشرفته آن که پولی است علاوه بر زمانبندی استفاده از گوشی و هر اپلیکیشن روی آن، قابلیت اجرا در پس زمینه را نیز دارد و این در برابر شیطنت فرزندان بزرگتر که اپلیکیشن‌های نظارتی را به محض تشخیص uninstall می‌کنند قابلیت خوبی است!
خوشبختانه این نرم افزار در فروشگاه بازار موجود است و نصب آن به راحتی انجام می‌شود. در ابتدا از شما یک کد چهار رقمی می‌خواهد تا بعدا به راحتی از حالت kids خارج شوید یا تنظیمات را تغییر دهید:


کیدز پِلِیس
شکل (8) تعریف کد دسترسی برای والدین


سپس آدرس ایمیل را برای بازیابی این کد درخواست می‌کند، بعد مطابق با اغلب نرم افزارهای کنترل والدین از شما می‌خواهد که به این اپلیکیشن مجوز مشاهده نحوه استفاده از سایر برنامه‌های کاربردی روی گوشی‌تان را بدهید. سپس وارد صفحه مدیریت اپلیکیشن می‌شوید و برنامه‌های مورد نظر خود را انتخاب و حتی می‌توانید با لمس علامت WiFi در کنار آنها دسترسی به اینترنت را مسدود کنید. سپس وارد صفحه فرزندتان می‌شوید و از طریق چرخ دنده تنظیمات و پس از وارد کردن پسوردی که در ابتدا مشخص کرده‌اید می‌توانید نظارت بیشتری را اعمال کنید:

کیدز پِلِیس
شکل (9) قابلیت مسدود کردن دسترسی اپلیکیشن ها به اینترنت


لازم به ذکر است که بیشتر قابلیت‌های این برنامه از طریق خرید درون برنامه‌ای فعال می‌شود.

فمیلی گارد

فمیلی گارد نام یک نرم افزار موبایل با نصب و فعال‌سازی بسیار ساده می باشد که به والدین امکان کنترل و مدیریت فعالیت فرزندان در شبکه‌های مجازی موبایلی را می دهد. دقت داشته باشید این برنامه پس از نصب و فعال سازی پنهان می‌شود. سامانه فمیلی گارد با رابط کاربری آسان و سیستم نصب بسیار ساده امکان نصب این برنامه را با کمترین سطح دانش فنی برای والدین فراهم می سازد.

فمیلی گارد
شکل (10) نمایی از داشبور برنامه


با استفاده از قابلیت‌های این برنامه می‌توانید:
 گزارش تماس‌های ورودی و خروجی شامل نام مخاطب، شماره تماس، و مدت زمان مکالمه و همچنین گزارش تماس‌هایی که بصورت دستی حذف شده‌اند را داشته باشید و یا حتی آنها را مسدود کنید.
 از مکاتبات پیامکی فرزندان خود با دوستان و سایرین آگاه شده و در صورت نیاز برخی از مخاطبین را مسدود کنید و جهت گیری لازم را به ارتباطات آنها بدهید.
 ارتباطات فرزندان خود را در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام ،تلگرام ، ایمو ، واتس اپ و ... مدیریت و در صورت لزوم دسترسی آنها را محدود کنید.
 در هر لحظه از موقعیت عزیزان خود آگاه شوید و در کنار آنها حضور پیدا کنید و در صورت ورود به مناطق مجاز یا غیر مجاز تعیین شده فورا مطلع شوید.
 وب سایت‌های بازدید شده توسط کودکان خود را کنترل کرده و دسترسی آنان به مباحث نامناسب را مسدود کنید.
 لیستی کامل از برنامه‌های نصب شده بر روی گوشی فرزند خود داشته باشید و از وجود برنامه‌های نامناسب آگاه شوید.
 گزارش تماس‌های ورودی و خروجی شامل نام مخاطب، شماره تماس و مدت زمان مکالمه و همچنین گزارش تماس‌هایی که بصورت دستی حذف شده‌اند را داشته باشید و یا حتی آنها را مسدود کنید.
 از مکاتبات پیامکی فرزندان خود با دوستان و سایرین آگاهی یابید و در صورت نیاز برخی از مخاطبین را مسدود کنید و جهت گیری لازم را به ارتباطات آنها بدهید.
برای استفاده از این نرم افزار می‌تواند پس از وارد شدن به سایت familyguard.ir تعرفه‌های یک ماهه، سه‌ماهه، شش‌ماهه و یا یک‌ساله را به شکل اینترنتی پرداخت و آن را تهیه کنید.


فمیلی گارد
شکل (11) منوی دانلود و ثبت نام نرم افزار فمیلی گارد


سامانه مراقبت از خانواده در دنیای مجازی SFP

یکی از نرم افزارهای موبایلی فارسی که فرزندان را از آسیب‌های ناشی از مشاهده محتواهای نامناسب در شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها و نرم افزارها و اپلیکیشن‌ها محافظت و دسترسی‌شان را مسدود می‌کند، سامانه مراقبت از خانواده است. قابلیت های این نرم افزار در شکل زیر دیده می‌شود:

 SFP

شکل (12) دریافت نرم افزار SPF از سایت اصلی


این نرم افزار از وب سایت و امکانات پشتیبانی قابل قبولی برخوردار است و برای بازه‌های زمانی مشخص قابل خرید و استفاده است. برای نصب و استفاده از این نرم افزار از تب "ثبت نام و دانلود" در سایت superfamilyprotector.com وارد صفحه زیر می‌شوید و پس از خرید شارژ، اپلیکیشن آن را روی گوشی هوشمند دریافت کرده و از آن استفاده می‌کنید.

برنامک کنترل فرزند شقایق

آیا از آن دسته والدینی هستید که فرزندتان مدام از گوشی شما استفاده میکند؟ آیا نگران حذف عکس و فیلم‌هایتان و یا تماس‌هایتان هستید؟ این برنامه به شما این امکان را میدهد که روز و ساعاتی که مد نظرتان است تا فرزند خردسالتان با گوشی کار کند را مشخص کنید و همچنین عکس و فیلم‌ها و برنامه و بازی‌ها و مخاطبین مورد تاییدتان را برایش انتخاب کنید تا فقط به آنها دسترسی داشته باشد. حالا دیگر فرزندتان به قسمت‌های دیگر گوشی دسترسی ندارد و می‌توانید با خیال آسوده گوشی را به فرزندتان بدهید. این برنامه علاوه بر امکانات نظارتی، پس زمینه کودکانه و کتاب داستانهای تصویری و صوتی کودکانه هم دارد. این برنامه در اپلیکیشن بازار قابل دانلود است و البته برای اجرای تنظیمات کودک نیاز به دسترسی‌های متعددی به اطلاعات گوشی شما دارد.


شقایق
شکل (13) نمایی از برنامه کنترل فرزند شقایق


برای نصب این اپلیکیشن ابتدا از فروشگاه بازار آن را دانلود کنید سپس در صفحات زیر پسورد را وارد و اپلیکیشن‌هایی را که برای فرزند خود مناسب می‌دانید مشخص کنید:


شقایق
شکل (14) شمایی از مراحل نصب برنامه کنترل فرزند شقایق


شما برای فرزند خود ساعات استفاده از گوشی را مشخص می‌کنید و در صورت استفاده خارج از ساعات مشخص شکل سمت راست به فرزند شما نشان داده خواهد شد:

شقایق

شکل (15) تنظیم ساعات استفاده از گوشی

اپلیکیشن قفل کننده اپلیکیشن

این برنامه یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های اندرویدی است که کارش قفل کردن است. فایل‌ها و اپلیکیشن‌ها برنامه‌های مختلف و همچنین کنترل بر روی عکس‌ها و فیلم‌های داخل گالری و پنهان کردن آن‌هاست البته با وارد کردن رمز می‌توانید آنها را از حالت قفل خارج کنید. برای والدینی که گوشی خود را در اختیار کودکانشان قرار می‌دهند کاربرد دارد و از دسترسی آنها به تمام برنامه‌هایی که والدین مشخص کنند جلوگیری خواهد شد و برای دسترسی نیاز به وارد کردن پسورد است.
پس از نصب AppLock از طریق بازار در ابتدا یک الگوی باز کردن قفل برای اپلیکیشن تعریف می‌کنید، سپس یک ایمیل امن را تعریف کرده و بعد از آن می‌توانید تمام کاربردهایی را که روی گوشی خود دارید اعم از اپلیکیشن‌ها و تماس و تنظیمات گوشی و Bluetooth و WiFi را قفل کنید.

قفل کننده

شکل (16) شمایی از مراحل نصب و تنظیمات AppLock

جمع بندی

هدف از نرم افزارهای کنترل والدین راهنمایی و هدایت والدین برای مراقبت از فرزندان در فضای سایبر است. این نرم افزارها به شیوه‌های مختلف از دسترسی فرزندان به سایت‌های نامناسب جلوگیری و گزارشات متنوعی از فعالیت‌های آنلاین آنها را به والدین ارائه می‌کنند تا با چشمان باز فرزندانشان را در این فضا همراهی کنند. بسیاری از نرم افزارهای محبوب کنترل والدین توسط کشورهایی که خود از پیشگامان اینترنت و فضای سایبر هستند طراحی شده و نشان از توجه کشورهای توسعه یافته به حفاظت از کودکان و نوجوانان در فضای آنلاین دارد.
اغلب این نرم افزارها قابلیت پشتیبانی از پلتفرم های مختلف موبایل و رایانه را دارند و معمولا پس از ثبت ایمیل در سایت اصلی و ایجاد حساب کاربری تنظیمات متفاوتی را برای پشتیبانی از فرزندان در فضای آنلاین پیش روی والدین قرار می‌دهند. این نرم افزارها به صورت پولی یا مجانی (البته با قابلیت‌های محدودتر) روی سایت‌های اصلی ارائه دهندگان و یا روی مارکت‌های معتبر عرضه می‌شوند. در کشور ما نیز نرم افزارهای ایرانی متعددی برای همراهی و راهنمایی والدین در دسترس است و برخی که قابلیت‌های بهتری دارند در ازای اشتراک ماهانه خدمات خوبی ارائه می‌کنند و برخی هم مجانی از روی فروشگاه‌های معتبر آنلاین مانند "بازار" قابل دسترسی هستند.

نظرات

 
   
 
Captcha