مراقبت از كودكان در فضاي مجازي

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

امروزه با رشد اينترنت و تسهيل در اتصال، پدر و مادران جواني را مي بينيم كه كودكان خود را نيز وارد دنياي مجازي مي كنند. اينترنت باوجود چيزهاي سرگرم كننده و آموزنده به كودكان، خطري جدي نيز براي آنها محسوب مي شود. شكارچيان اينترنتي با استفاده از گمنامي در اينترنت در كمين قربانيان بي گناه خود مي‌نشينند.

مراقبت از كودكان در فضاي مجازي

شكارچيان اينترنت هميشه به دنبال كودكان آسيب پذير هستند تا بتوانند از آنها در راستاي اهداف خود بهره برداري كنند. كودكان و نوجواناني كه تنها و غمگين هستند، آنهايي كه در مدرسه مشكل دارند، يا كودكاني كه روابط ضعيف با پدر و مادر خود دارند اهداف خوبي براي شكارچيان دنياي مجازي هستند. آنها همچنين دوست دارند بچه ها اسرار آنها را از پدر و مادر خود و يا مقامات ديگر پنهان كنند.
بدون ترديد در عصر حاضر بهره گيري از امكانات و فناوري هاي روز آمد مانند رايانه و اينترنت براي همه انسان هاي فهيم، محقق و توانمند امري لازم و ضروري محسوب مي شود.بايد توجه داشت هر وسيله و ستگاهي در صورتي كه نسبت به استفاده آن كم توجهي و بي دقتي صورت گيرد مي تواند آسيب رسان باشد متاسفانه اغلب خانواده ها به خصوص كودكان و نوجوانان كه از بصيرت و بينش علمي و نظم و ترتيب منطقي برخوردار نيستند و فرهنگ استفاده از برنامه هاي تلويزيوني و رايانه اي هنوز ميان افراد جامعه آن طور كه شايسته است رواج پيدا نكرده است.كودكان و رايانه در اين روزگار جدايي ناپذير هستند كودكان با اشتياق هرچه بيشتر براي دانستن از دنياي اطراف و اتصال به دنياهاي دورتر، پي بردن به دانسته ه./اي روز و صد البته غرق شدن در بازي هاي رايانه اي، از هر فرصتي استفاده مي كنند تا خود را به محبوب ترين دوست خود كه همان رايانه، لپ تاب، تبلت ها ... و هر وسيله اي كه راه اتصال آنان با دنياي مجازي را ميسر مي كند، برسانند. اين اشتياق و علاقه روز افزون كودكان، دغدغه هر روزه والدين آنها را نيز رقم مي زند، اينكه چگونه همگام كودكان خود در دنيايي گام بردارند كه با سرعت زياد در حال حركت و تغيير است و اصولاً بهترين برخورد با اين دنيا چگونه است.طبق آمار وب سايت insidefacebook. com معادل 46/4 درصد از كاربران فيس بوك زير 25 سالند و سن 20/6 درصدشان زير 17 سال است. به علاوه، آمار OnGuard Online نشان مي دهد كه 22 درصد از افراد 16 تا 24 ساله كساني را كه اطلاعاتشان را با آنان در شبكه هاي اجتماعي به اشتراك مي گذارند، نمي شناسند.نوجوانان و جوانان اشتياق فراواني براي كار در شبكه هاي اجتماعي دارند و به ندرت متوجه عواقب افراط در اشتراك گذاري اطلاعات هستند.يكي از مهم ترين خطراتي كه كودكان را در فضاي مجازي و خصوصا شبكه هاي اجتماعي تهديد مي كند، فعاليت پدوفيل ها است. پدوفيلي يك بيماري رواني است كه به علاقه جنسي شخص بزرگسال به كودك نابالغ گفته مي شود.استفاده غير اصولي و بيش از حد وسايلي مانند تلويزيون و رايانه مي تواند آسيب رسان باشد و كودكان و نوجوانان بايد به اين مسئله توجه بيشتر داشته باشند كه استفاده بيش از 2 ساعت از وسايلي مانند اينترنت و تلويزيون مي تواند موجب بروز برخي اختلالات عصبي ، خستگي ذهني و كوفتگي رواني به دليل درگيري زياد امواج مغزي با امواج الكتريسيته حاصل از اين دستگاه‌ها است.

کودک و اینترنت کوا

بايد دانست كه كودكان فقط مي توانند 2 ساعت از رايانه و تلويزيون استفاده كنند البته اين درحالي است كه ايجاد شبكه هاي تلويزيوني مخصوص كودكان موجب شده است كه آنها از زماني كه از مدرسه مي آيند تا زماني كه به خواب بروند مدام در مقابل تلويزيون هستند و حتي تكاليف خود را نيز در هنگام تماشاي تلويزيون انجام مي دهند كه اين مسئله خطر آفرين است چرا كه بسياري از بدخلقي ها، كم حوصله گي ها، لجبازي ها، پرخاشگري ها، بي اشتهايي، كم صحبت كردن با والدين و افت تحصيلي آنها مي تواند نتيجه قرار گرفتن بيش از حد كودكان بايد امواج اين وسايل باشد. البته والدين بايد توجه داشته باشند كه استفاده از بازي هاي رايانه اي تا حد قابل ملاحظه اي در بروز خستگي رواني، خستگي ذهني و فكري كودكان تاثير مي گذارد و رفتارهايي مانند تيك هاي عصبي، تندخويي، تخريب گري،جويدن ناخن وپرخاشگري نيز نتيجه بازي هاي حساب نشده رايانه اي است.
برخي از برنامه هاي ماهواره اي به طور جدي سلامت رواني و جسماني كودكان و نوجوانان را تحت تاثير قرار مي دهد و زمينه را براي برخي از تمايلات و گرايش هاي نامطلوبي مانند خود ارضايي، ارتباطات غير اخلاقي و ناسنجيده و نامشروع ايجاد مي كند كه اين مسئله موجب مي شود كه علاقه به درس و تحصيل را در آنها كمرنگ كرده و پايه هاي خانوادگي و اجتماعي را سست كند. كارشناسان با انجام تحقيقات تخصصي به كمك والدين شتافته اند و با روش هايي پيشنهادي آنها را براي نزديك شدن به دنياي دوست داشتني مجازي كودكانشان و مراقبت فرزندانشان در برابر خطرات اين دنيا همراهي كردند.محققان مي گويند نمي توان كودكان را از دنياي بازي هاي رايانه اي و گشت و گذار در دنياي مجازي دور نگه داشت اما مي توان با استفاده از راهكارهايي مفيد مانع از واردشدن آسيب از سوي خطراتي كه اين دنيا فرزندان ما را تهديد مي‌كند، شد.

کودک و اینترنت کوا

آگاه بودن از خطراتي كه در اينترنت كودكان بي گناه را تهديد مي كند، اولين قدم براي پدر و مادرهايي است كه مي خواهند، محيطي ايمن براي فرزندان خود ايجاد كنند. والدين نياز دارند تا خود و فرزندان خود را تحت آموزش قرار دهند تا از خطرات ناشي از شكارچيان اينترنتي در محيط وب در امان باشند. ايجاد قوانين و دستورالعمل هايي براي استفاده از تلفن همراه و كامپيوتر در يك منطقه مشترك كه به راحتي توسط پدر و مادر و خواهر و برادر قابل رويت باشد، مي تواند ايده خوبي باشد.استفاده از تنظيمات حريم خصوصي در شبكه هاي اجتماعي نيز مي تواند مفيد باشد.به ياد داشته باشيم كه مشاركت والدين در دنياي مجازي كودكان، چون دنياي واقعي مي تواند كمك بزرگي براي در امان ماندن آنها از آسيب هاي جسماني و روحي باشد.

نظرات

 
   
 
Captcha