نگاهی به موضوع دوستی‌های مجازی

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

در جوامعی كه به سمت ماشینی شدن می‌روند روابط عاطفی بین انسان ها حتی در بین اعضای خانواده كم می‌شود. همانطور كه تلویزیون گاهی به رقیب عاطفی افراد خانواده تبدیل می‌شود، رایانه نیز فرزندان را از خانواده جدا می‌كند.

نگاهی به موضوع دوستی‌های مجازی

در جوامعی كه به سمت ماشینی شدن می‌روند روابط عاطفی بین انسانها حتی در بین اعضای خانواده كم می‌شود. همانطور كه تلویزیون گاهی به رقیب عاطفی افراد خانواده تبدیل می‌شود، رایانه نیز فرزندان را از خانواده جدا می‌كند. گاهی هم فرزندان در اثر مشكلات خانوادگی به رایانه پناه می‌برند. همچنین به دلیل جذابیت مسحور كننده اینترنت نوجوانان وقت زیادی را صرف آن می‌كنند. حتی گاهی از وقت تحصیل و درس خواندن خود را برای بازی كردن با كامپیوتر صرف می‌كنند.وقتی انرژی آنها بیشتر صرف بازیهای رایانه ای می‌شود، انرژی كمتری برای درس خواندن دارند. انرژی كم باعث از دست رفتن انگیزه و سپس افت تحصیلی می‌شود.
قرایی مقدم جامعه شناس با تاكید بر محاسن و معایب اینترنت می‌گوید: «از اینترنت می‌توان بهره برد و می‌توان از آن سوء استفاده نیز كرد. عواملی چون سطح تحصیلات پدر و مادر و میزان اعتقادات دینی بر چگونگی استفاده از اینترنت تاثیر دارد. نوع خاصی از چت كردن، تحریكات جنسی را به همراه دارد و در نتیجه آن جرایمی چون تجاوز به عنف و آدم ربایی واقع می‌شوند.
گاهی اوقات فضای اینترنت باعث می‌شود كه حجب و حیای جوانان و میزان معنویات در آنها كمتر شود. والدین باید بر فرزندان خود بویژه بعد از سنین بلوغ نظارت داشته باشند. اما این نظارت نباید به صورت كنترلی باشد. پدر و مادر باید دوست فرزندان خود باشند. باید آنها را از معایب و خطرات اینترنت آگاه كنند. به هیچ وجه نباید آنها را از استفاده از كامپیوتر و اینترنت منع كنند. چرا كه تحقیقات نشان داده هر نوع سختگیری استبداد گونه، منجر به ایجاد روحیه شورشی در فرزندان می‌شود. هر چه بیشتر فرزندان را محدود كنند، آنها بیشتر به سمت مخالف هدایت می‌شوند». به راستی والدین در برخورد و مواجهه با یك چنین موضوعی چگونه باید عمل كنند؟ والدین باید وقت بیشتری را به فرزندانشان اختصاص دهند. نباید آنها را برای ساعت‌های طولانی در خانه تنها بگذارند. باید والدین همراه فرزندان خود به طبیعت بروند و آنها را به بازیهای جسمانی تشویق كنند. این كار باید به تدریج انجام شود و البته نتایج بسیار مهمی در برخواهد داشت.
ولی الله صمدی راد آسیب شناس اجتماعی با تاكید بر اینكه باید عوامل دوستی‌های مجازی را در بین جوانان ایرانی ریشه یابی كرد و پیگیر حل آسیب‌های ناشی از آن شد می‌گوید. این فضاها می‌توانند همچون تیغ جراحی كاربرد مثبت و منفی داشته باشند اما متاسفانه بدون هیچ آموزش و نظارتی مورد استفاده قشر نوجوان و جوان قرار می‌گیرند. در كشورهای طراح یاهو مسنجر و چت روم‌ها و... در كنار چنین فضاهایی نحوه استفاده و حتی كنترل آن برای به حداقل رسیدن آسیب‌های اجتماعی نیز فراهم می‌شود و همزمان در دسترس عموم قرار می‌گیرد در حالی كه در كشورهای وارد كننده بدین شكل نیست.در كنار این موارد آموزشهای خانوادگی نیز وجود دارد تا نوجوانان و جوانان كمتر وقت خود را به بطالت و بیهودگی در این فضاها سپری كنند

دوستی مجازی


بعضی از پدر و مادرها وقتی از خطرات و اثرات منفی رایانه و اینترنت خبردار می‌شوند، سریع یك كارتن می‌آورند و كامپیوتر را جمع می‌كنند. این عمل عكس‌العمل شدید فرزندان را در بر دارد و آنان را حریصتر می‌كند. خانواده‌ها باید به فرزندان آگاهی بدهند و آنها را متوجه آثار منفی رایانه كنند و با توافق، استفاده از رایانه را محدود كنند.
صمدی راد با بیان اینكه اكثر كشورهای خاورمیانه همچون هندوستان، پاكستان و عربستان دچار معضل استفاده نابه جا از فضاهای چت روم هستند می‌گوید: ))باید ریشه این ارتباط غیرمنطقی را در جای دیگری جستجو كرد و سعی شود كه راه حل منطقی برای آن پیدا كرد. نزدیك به دو هفته گذشته سایت گوگل نتایجی را از تحقیق خود درباره جستجوی كاربران در خصوص موارد مرتبط به فكر و معنویت منتشر كرده است كه طبق آن مشخص شده كه بیشتر جستجوگران در این باره از كشورهای غربی و پیشرفته هستند و متاسفانه كشورهای خاورمیانه و از جمله ایران جایگاهی در این رتبه بندی ندارند. همچنین همین تحقیقات نشان می‌دهد بیشترین جستجوگران سایت‌های مستهجن از كشورهای منطقه خاورمیانه هستند. ممانعت از استفاده از فضاهای مجازی همچون چت روم راه حل منطقی نیست. البته این مسائل تازگی نداشته و در كشور ما ریشه كهنه ای دارد. به طور مثال، وقتی كه تلفن به عنوان یك وسیله ارتباط جمعی در كشور گسترده شد ما با موضوع مزاحمین تلفنی، عشق‌های تلفنی و... روبه رو بودیم تا اینكه شماره اندازها بر روی تلفن‌ها نصب شد و این موضوع فروكش كرد. بنده فكر می‌كنم كنترل فضاهای چت نیز می‌تواند تا حدودی موثر باشد((.
صمدی راد درباره اینكه آیا ارائه آموزش می‌تواند در این زمینه موثر باشد؟ می‌گوید. آموزش در این‌باره همچون تیغ دو لبه است و پیامدهای مثبت و منفی را در كنار هم دارد. از یك سو برای كسانی كه تا كنون گرایشی نسبت به این موضوع نداشته‌اند می‌تواند جذابیت ایجاد كند و از سوی دیگر می‌تواند به كاربران فعلی آگاهی لازم را ارائه دهد. آموزش‌ها در این زمینه بسیار دقیق و حساس بوده و مخاطب شناسی، نحوه آموزش، نوع تدریس، زمان تدریس در آن بسیار مهم است كه غفلت در آن می‌تواند به جای منفعت آسیب جدی برساند.

دوستی مجازی


ناصر قاسم زاده دبیر انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه درباره عوارض دوستی‌های مجازی می‌گوید: ))دوستی‌های مجازی بر پایه مبنای واقعی و صحیحی نیستند. برخی در این فضا سعی می‌كنند شخصیت قدیس، پاك و بدون نقصی از خود ارائه دهند كه ممكن است بر عكس شخصیت واقعی آنها باشد. بخش قابل توجه‌ای از كاربران فضاهای مجازی همچون چت روم‌ها برای عقده گشایی‌های روانی خود اقدام به ارتباط گیری می‌كنند و صحنه‌های شدید عاطفی و احساسی و حتی جنسی از خود بروز می‌دهند((.
پیش از این رئیس پلیس مبارزه با جرایم رایانه‌ای از افزایش پرونده‌های ناشی از اغفال دختران و زنان از طریق فضاهای مجازی خبر داده و گفته بود: بیش از یك درصد از پرونده‌های مربوط به جرایم رایانه‌ای مربوط به این موضوع است. استفاده از فضاهای چت روم در بین جوانان ایرانی، عربستانی، پاكستانی و هندی در بین كشورهای آسیایی بیش از سایر كشورها است. متاسفانه عده‌ای از جوانان از این فضا برای آشنایی قبل از ازدواج استفاده می‌كنند كه ما اصلا آن را به دلایلی كه در بالا گفتم پیشنهاد نمی‌كنیم چرا كه آشنایی برای ازدواج باید در فضای رو در رو، مستقیم و بدون واسطه صورت گیرد تا دو طرف به درستی یكدیگر را ببینند، رفتارهای یكدیگر را بررسی و حتی چهره، خانواده و عملكرد یكدیگر را ارزیابی كرده و بعد تصمیم گیری كنند. نمی‌توان با فیلتر كردن یا بستن چت روم‌ها از ارتباط گیری افراد ممانعت كرد تنها راه حل كاهش آسیبهای اجتماعی ناشی از چنین فضاهایی كه در برخی از موارد حتی منجر به تجاوز عنفی و قتل هم می‌شود این است كه جوانان را نسبت به این فضا و آسیبهای آن آشنا و این موارد را مدام به آنها گوشزد كنیم.
استاد محمد حسین فرجاد آسیب شناس اجتماعی معتقد است، استفاده نادرست از فضاهای چت روم ناشی از برطرف نشدن نیازهای طبیعی نوجوانان و جوانان است كه این پدیده از این نظر می‌تواند خطرناك باشد. باید مسئولان فرهنگی كشور تلاش كنند زمینه‌های برآورده شدن نیازهای نوجوانان و جوانان فراهم شود تا گرایش آنها به چنین فضاهای مخاطره آمیزی كاهش پیدا كند. خانواده و مدرسه به عنوان دو ركن اصلی نظام تعلیم و تربیت باید بتوانند در این زمینه نقش هدایت كننده را داشته باشند و جوانان را از خطرات ناشی از فضاهای مجازی اینچنینی كه فواید كمتری نسبت به مضرات آن دارند آگاه كنند اما متاسفانه تا كنون نتوانسته‌اند نقش خود را به خوبی ایفا كنند. اما از سویی نباید از روشهای سلبی استفاده كرد و مانع استفاده جوانان از چنین فضاهایی شد چرا كه این روش دقیقا همانند این است كه ما جلوی رود آبی را با سنگ ببندیم و مانع از حركت طبیعی اش شویم، بالاخره آن آب روان راهش را پیدا می‌كند كه قطعا انحراف از مسیر اصلی است. آموزش درست، صحیح و به موقع به نوجوانان و جوانان در محیط‌های علمی و دانشگاهی می‌تواند در آگاه سازی آنها در زمینه استفاده از چنین فضاهایی موثر باشد.

نظرات

 
   
 
Captcha